۱۷ دی ۱۴۰۱ | 21:13
کد خبر : 114984

در یک برنامه تلویزیونی مطرح شد:

تدابیر ۶ ماهه بانک مرکزی در قبال ارز

رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگویی تاکید دارد وضعیت ارزی بسیار خوب است؛ مشکلی در این زمینه نداریم و روی بازار ارز کنترل کامل داریم.

به گزارش برداشت روز، عبدالناصر همتی با حضور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر درباره عملکرد شش ماهه خود در مقام رئیس کل بانک مرکزی اظهار کرد: در این مدت توانستیم یکی از بزرگترین جنگ اقتصادی و توطئه‌ها علیه نظام جمهوری اسلامی را خنثی کنیم و اوضاع اقتصادی به سمت پایداری در حال حرکت است. وی ایجاد ثبات اقتصادی و آرامش نسبی در بازارهای پول و ارز را مهمترین دستاورد شش ماهه گذشته کشور دانست و اضافه کرد: امیدواریم با برنامه‌هایی که داریم آن را توسعه دهیم.

همتی با اشاره اینکه شرایط کنونی کشور «خاص» است، گفت: نیاز نیست که برخی اطلاعاتی که ممکن است مورد سوء استفاده دشمن قرار بگیرد را افشا کنیم .وی با اشاره به اینکه مبادی ورودی ارز مشکلی ندارد، گفت: به اندازه کافی ذخایر اسکناس ارزی داریم پیش بینی ما برای میان مدت حداقل یک تا دو سال است.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: مردم مطمئن باشند از نظر تامین ارز مورد نیاز کشور و وارد کنندگان هیچ مشکلی وجود ندارد. همتی با اشاره اینکه در زمینه‌هایی مشکلاتی پیش آمد، گفت: به تدریج این مشکلات رفع شده است.

به گفته وی ده‌ها میلیارد دلار ارز فعال در بانک‌های خارج از کشور داریم و می‌توانیم از آن‌ها هم در داخل و هم در خارج از کشور استفاده کنیم. همتی اضافه کرد: شرایط کنونی موجب شده است بر روی اقتصاد مقاومتی بیشتر کار کنیم و تکیه خود را به درآمدهای نفتی کاهش و درآمدهای غیر نفتی را افزایش دهیم.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: به تدریج برنامه‌های خود را اجرا می‌کنیم و روند تکیه بر امکانات و ظرفیت‌های داخلی را افزایش می‌دهیم. همتی با بیان اینکه با صادرکنندگان غیر نفتی تعاملات خوبی داریم، اظهار کرد: جریان ورود ارز به چرخه اقتصادی تشدید خواهد و به تدریج واردکنندگان، نیازهای ارزی خود را از صادرکنندگان تامین خواهند کرد. وی با اشاره اینکه صادرکنندگان غیرنفتی حدود ۹ میلیاردو ۲۰۰ میلیون دلار را به سامانه نیما عرضه کردند، اضافه کرد: این رقم کم است اما در حال افزایش است.

همتی درباره واردات بدون انتقال ارز و مخالفت بانک مرکزی هم گفت: اگر ارز صادرکنندگان خارج کشور است باید برگردد و اولویت‌بندی باید براساس ارز برگشتی انجام شود زیرا بدون انتقال ارز مدیریت بانک مرکزی به هم می‌خورد. همتی به واردات خودرو اشاره کرد و گفت: زمانی که واردات خودرو بدون ارز در دولت تصویب شد و بانک مرکزی بخشی از واردات خودرو بدون ارز را پذیرفت فشاری به بازار وارد شد.

او گفت: امروز بنده با حضور در کمیسیون تلفیق نسبت به مصوبه واردات کشاورزی بدون ارز اعتراض کردم که با تصویب دو سوم نمایندگان کمیسیون تلفیق این مصوبه لغو و از دستور خارج شد. همتی درباره مخالفت با صادرات ریالی گفت: صادرات ریالی مفهوم ندارد چون در صادرات یا باید ارز به کشور برگردد یا کالا. بنابراین هیچ دولتی اجازه نمی‌دهد که کالاهای کشور بدون اینکه چیزی به کشور برگردد، از کشور خارج شود و در توافق‌ها با کشورهای همسایه درصدد برگشت ارز به چرخه اقتصادی هستیم.

بانک مرکزی با برنگشتن ارز حاصل از صادرات مخالف است و تاکید دارد حتما ارز حاصل از صادرات باید به صورت کالا یا ارز به کشور برگردد. رئیس کل بانک مرکزی در ادامه محدودیت‌ها در تراکنش های ارزی گفت: برنامه بانک مرکزی در این مورد بسیار جدی بود. در این شرایط فقط با ارز نمی توان کنترل کرد و باتوجه به اینکه مشکل اصلی ریال است و سفته بازی از جهت ریال به ارز حمله ور شده بود، با اقدام‌هایی که انجام شد توانستیم شرایط را کنترل کنیم.

همتی با ارایه جدول تراکنش‌ها گفت: در مهرماه بدلیل سفته بازی روند تراکنش‌های بهم خورده بود و پول ملی هدف قرار گرفته بود.

همتی درباره سیاست های پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: در کمیته‌ای که تشکیل شده ساعت‌ها کار شده است، تحلیلگران درباره ناترازی بانک مرکزی نظر می‌دهند که باید گفت ناترازی‌ها را نمی‌توان یک شبه برطرف کرد بلکه بانک مرکزی با هدف گذاری تورم و تدوین سیاست‌های پولی نرخ سود را تنظیم کند. بنابراین اقدام‌های مهمی در بخش پولی انجام می‌دهیم که یکی از اقدام‌های بانک مرکزی تبدیل سود روزشمار به ماه شمار است.

او گفت: در حالی‌که هنوز نرخ ارز از سامانه «سنا» اعلام می‌شود هنوز بازار متشکل ارزی نداریم که زمینه‌های قانونی در حال انجام است و ظرف یکی دو هفته آینده عملیاتی خواهد شد و بازار متشکل ارزی برای اسکناس است که صرافان بتوانند از طریق اینترنتی خرید و فروش عمده را انجام دهند و بانک مرکزی با سیاست‌های خود بازار را متعادل خواهد کرد.

همتی درباره سامانه متعهد ارزی نیز گفت: این دستور رئیس جمهور است که برای جلوگیری از رانت خواری به زودی این سامانه راه اندازی خواهد شد و در این سامانه ثبت سفارش و تعهدات واردکنندگان مشخص خواهد شد. او گفت: متاسفانه رانت و فساد در کشور زیاد است که سیستم اجرایی و قضایی با اتحاد و عزم ملی باید جلوی رانت خواری بایستند و به مردم پاسخگو باشند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: وقتی قیمت ارز بالا رفت در کشور شوک ایجاد شد که منجر به تورم بالاشد بنابراین با بررسی نیازهای مردم باید بتوانیم فاصله قیمتی را کاهش دهیم. یکی از دغدغه های اصلی دولت رسیدن کالا به دست مردم با ارز ۴۲۰۰ تومانی است که به جد پیگیر هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی درباره کانال پولی ایران و اروپا نیز گفت: نگرانی اروپا درباره تحریم‌های امریکاست و این سیستم از نظر فنی قدری مشکل دارد اما ما بدون توجه به چرخه مالی با اروپا سیستم‌های ارزی و پولی را برنامه‌ریزی کرده‌ایم و روند خروج و ورود ارز را کنترل می‌کنیم. همتی در ادامه گفت: لوایح FATF در مجلس درحال پیگیری است و موارد موجود در آن برای سیستم بانکی ما مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

او گفت: ژاپن به جمع واردکنندگان نفت از کشور ما پیوست و سیاست ما بر این است که ارز حاصل از صادرات نفت را کاهش دهیم و واردات را به صادرات غیر نفتی متصل کنیم. رئیس کل بانک مرکزی درباره حذف ۴ صفر از پول ملی گفت: این پروسه در حال پیگیری است و به دولت و مجلس پیشنهاد شده است تا به‌تدریج اسکناس‌های قبلی از چرخه خارج و اسکناس‌های جدید وارد چرخه اقتصادی کشور شود. این کار موجب ارزش پول ملی در کنار پول دیگر کشورها خواهد شد.

همتی درباره برنامه بانک مرکزی برای کنترل تورم گفت: کسانی که پیش بینی کرده بودند ارزش پول ملی سقوط می‌کند و تورم بالایی اتفاق خواهد افتاد در عمل توانایی ملی توجه نکرده‌اند. سیاست‌های پولی انجام می‌شود و با توجه به اینکه تورم ما ناشی از شوک عرضه بود با تدبیرهای بانک مرکزی تورم کنترل شده و به ثبات خواهیم رسید.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اقدام‌های لازم را در بازار انجام می‌دهیم. بانک مرکزی بر بازار پول و ارز مسلط است و برنامه‌های توسعه ای را پیش می‌گیریم و با صبر و اطمینان به بانک مرکزی می‌توان این برهه را نیز پشت سرگذاشت.

 

دنیای بورس