۰۸ دی ۱۳۹۸ | 15:21
کد خبر : 1141

بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی/ تعیین سقف ۱۰۰ میلیون تومانی برای حواله های غیرحضوری

بانک مسکن در راستای الزامات مبارزه با پولشویی و فعالیت های سوداگرانه بانک مرکزی، رعایت سقف حواله های غیرحضوری در تراکنش های روزانه تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را در دستور کار قرار داد.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، بانک مسکن در یک اطلاعیه رسمی، جزییات ابلاغیه جدید بانک مرکزی را تشریح کرد. بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی در تاریخ ۲۰ آذر ماه سال ۱۳۹۸، در راستای اعمال کنترل دقیق تر بر مبادلات پولی و از میان برداشتن زمینه سوءاستفاده از زیرساخت های پرداخت و تسویه برای فعالیت های سوداگرانه، سقف حواله های غیرحضوری مبتنی بر حساب اعم از درون بانکی و بین بانکی، برای هر شخص در یک روز، یک میلیارد تومان تعیین شده است. در نتیجه با توجه به عملی شدن این موضوع، کنترل های لازم در کانال های الکترونیکی ارایه خدمت (اینترنت‌بانک، همراه‌بانک و …)، از سوی حوزه فناوری اطلاعات بانک مسکن اعمال خواهد شد.

پیش تر، بانک مرکزی در اطلاعیه خود در پایگاه اطلاع رسانی خود عنوان کرده بود که در ادامه اجرای الزامات مبارزه با پولشویی و مدیریت جریان وجوه در کشور، از بیستم آذر ماه، تراکنش های کلیه سامانه های بین بانکی به ازای هر شخص در ۲۴ ساعت از درگاه های غیر حضوری به ۱۰۰ میلیون تومان محدود می شود. بر این اساس، کلیه بانک ها و موسسات اعتباری نیز موظفند این محدودیت را برای تراکنش های درون بانکی در درگاه های غیر حضوری خود اعمال کنند. روابط عمومی این بانک تاکید کرد که مشتریان بانک ها می توانند برای انجام تراکنش های بالاتر از این مبلغ کماکان به شعب بانک ها مراجعه کنند.

از نگاه کارشناسان، این موضوع گامی است در جهت محدود کردن فعالیت هایی که به منظور پولشویی صورت می گرفته است، همچنین با توجه به محدود شدن این تراکنش ها، فعالیت های سوداگرانه که با هدف خرید و فروش در بازارهای دارایی صورت می گرفت، محدودتر از قبل می شود. اعمال این گونه محدودیت ها حتی در بانک های پیشرفته دنیا نیز صورت می گیرد و حتی در برخی از بانک ها، سرعت انتقال تراکنش ها به بیش از یک روز نیز می انجامد. از سوی دیگر، در نظام های پولی توسعه یافته باید مبنای هر تراکنش به صورت دقیق بررسی شود و این حساسیت ها برای تراکنش ها با مبالغ بالا، بیشتر خواهد شد. از این رو، بانک مرکزی نیز در راستای افزایش شفافیت این اطلاعیه را ابلاغ کرده و بانک مسکن، نیز آن را در دستور کار قرار داده است.

تجارتخانه آراد برندینگ | تجارتخانه آراد برندینگ