۲۱ آبان ۱۴۰۱ | 21:15
کد خبر : 109425

ارزیابی عملکرد شرکت فولاد هرمزگان نشان داد:

گام‌هایی بلند در تحقق اهداف سالانه با ادامه روند صعودی در تولید

فولاد هرمزگان به عنوان یکی از قطب‌های صنعت فولاد ایران و از شرکت‌های زیرمجموعه فولاد مبارکه با برنامه‌های عملیاتی و طرح‌های به روز در راستای بهینه‌سازی عملکرد و فعالیت‌های خود با بهره‌مندی از آخرین دانش و فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان و ایده‌های پیشران توانست به یک عملکردی فوق‌العاده در افزایش تولید و اشتغال‌زایی دست پیدا کند.

به گزارش برداشت روز، با نگاهی به شاخص‌های کلان اقتصاد ایران در چند سال گذشته، به‌ راحتی می‌توان به اهمیت و جایگاه صنعت فولاد در بهبود اوضاع اقتصادی کشور پی برد. تاثیر توسعه و تکمیل زنجیره فولاد در اقتصاد ایران از چندین جنبه قابل بررسی است. شرکت فولاد هرمزگان برای تحقق چشم‌انداز ۱۴۰۴، تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکندگان محصولات فولادی جنوب کشور با توانایی تولید دو میلیون تن فولاد خام و ورق عریض با گرایش به محصولات ویژه و حضور اثربخش در بازارهای صادراتی را هدف خود قرار داده است.

این شرکت طرح‌های توسعه‌محور مختلفی مانند احداث پلنت اکسیژن، احداث واحد احیای مستقیم با ظرفیت ۹۰۰ هزار تن در سال، احداث کارخانه نورد ورق عریض، احداث سیلوهای آهن اسفنجی و در نهایت پروژه‌های مربوط به افزایش ظرفیت از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن به دو میلیون تن فولادسازی (شامل ساختمان‌های اداری، مرکز اسناد، تعمیرگاه حمل‌ونقل صنعتی و …) را اجرا می‌کند.

در چشم‌انداز ۱۴۰۴ توسعه کشور، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام پیش‌بینی شده است که از این میزان، حدود ۲۰ میلیون تن به صادرات اختصاص دارد. تحقق این هدف می‌تواند نقش صنعت فولاد در اقتصاد کشور را حتی پررنگ‌تر از امروز کند و این صنعت را به پیشران اقتصاد ایران بدل سازد.

آمار تولید شرکت فولاد هرمزگان در سال‌های اخیر همواره روندی صعودی داشته و این شرکت دائما در حال ثبت رکوردهای روزانه و ماهانه جدید در تولید محصولات بوده است.برای مثال، تولید تختال این شرکت در سال ۱۳۹۹ از مرز یک میلیون و ۵۲۰ هزار تن نیز گذر کرد و پیش‌بینی می‌شد که این روند افزایش آمار تولید در سال جاری نیز ادامه یابد که در نتیجه، جدیدترین رکورد ماهانه تولید تختال در فولاد هرمزگان در حالی به ثبت رسید که حماسه‌‌‌آفرینان این شرکت با برنامه‌‌‌ریزی هوشمندانه، همدلی و انسجام مثال‌‌‌زدنی موفق شده بودند در ماه‌‌‌های فروردین و شهریورماه نیز رکوردشکنی کنند. کارکنان تلاشگر فولاد هرمزگان در مهر ۱۴۰۱ توانستند با تولید ۱۵۳‌هزار و ۲۳۲ تن تختال به رکوردشکنی‌‌‌های پی‌‌‌درپی خود ادامه داده و گام بلند دیگری برای تحقق اهداف سالانه بردارند.

با این حال، باید توجه داشت که ادامه روند موجود و کم‌توجهی به زیرساخت‌های برق و انرژی کشور تا چه اندازه می‌تواند موجب چالش در توسعه صنعت فولاد و تاثیرگذاری آن بر صنایع مصرف‌کننده و پایین‌دستی باشد و ضرورت تامین برق و گاز فولادسازان بزرگ کشور، بیش از پیش احساس می‌شود.

مدیرعامل فولاد هرمزگان در خصوص تاثیر محدودیت‌های انرژی بر تولیدات فولادی و اقدامات فولاد هرمزگان در این رابطه، می‌گوید: «از زمانی که محدودیت انرژی‌ بر صنعت فولاد کشور تحمیل شد، شرایط را به‌‌‌گونه‌‌‌ای فراهم کردیم که به‌‌‌محض اتمام محدودیت‌ها با افزایش تولید و رکوردشکنی، کاهش تولید را جبران کنیم. به همین منظور برنامه سنگین تعمیرات را برخلاف سال‌های گذشته در گرمای طاقت‌‌‌فرسای بندرعباس که شرکت با محدودیت مصرف انرژی مواجه بود، اجرا کردیم؛ درعین‌‌‌حال با بهینه‌‌‌سازی خط تولید، کارخانه را برای دستیابی به اهداف ترسیم‌‌‌شده مهیا ساختیم.»

کارکنان این شرکت با عزمی مثال‌‌‌زدنی و با تمام توان خود برای تحقق اهداف شرکت و صنعت فولاد کشور تلاش می‌کنند که موجبات تداوم موفقیت و حرکت به سوی قله های پیشرفت تعیین شده به نتایج قابل قبول و عملکردی فوق‌العاده درخشان دست یافته‌اند. بر همین اساس، نتایج ارزیابی‌های انجام‌شده از عملکرد شرکت فولاد هرمزگان نشان می‌دهد این شرکت بین بیش از ۲۰ شرکت زیرمجموعه گروه فولاد مبارکه رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

ابعاد ارزیابی عملکرد شرکت‌های گروه فولاد مبارکه در پنج معیار عملکرد مالی، تحقق استراتژی‌ها، اجرای سیاست‌های ابلاغی، پیشرفت پروژه‌های توسعه و تعاملات با شرکت مادر مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. هریک از این معیارها امتیازهایی خواهند داشت و جمع کل آن هزار امتیاز است. بر اساس نتایج ارزیابی به‌دست‌آمده، وضعیت شرکت فولاد هرمزگان جنوب در پنج معیار مشخص‌شده و رتبه شرکت در هر معیار و در بین شرکت‌های گروه فولاد مبارکه به شرح زیر است:

عملکرد مالی: امتیاز کسب‌شده ۲۶۴ از ۳۰۰، رتبه دوم در گروه

اهداف و استراتژی‌ها: امتیاز کسب‌شده ۱۷۴٫۳ از ۲۰۰، رتبه پنجم در گروه

سیاست‌های ابلاغی: امتیاز کسب‌شده ۱۷۱٫۰۱ از ۲۰۰، رتبه هشتم در گروه

پروژه‌های توسعه: امتیاز کسب‌شده ۲۰۰٫۹ از ۲۵۰، رتبه دوم در گروه

تعاملات با شرکت مادر: امتیاز کسب‌شده ۳۹٫۲۱ از ۵۰، رتبه چهارم در گروه

امتیاز نهایی شرکت فولاد هرمزگان ۸۴۹٫۴۳ از هزار بود و این شرکت به رتبه نخست در میان شرکت‌های گروه فولاد مبارکه دست‌یافت.

شرکت فولاد هرمزگان یکی از قطب‌های صنعت فولاد ایران به شمار می‌رود که در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در جنوب کشور قرار گرفته است. بهره‌مندی از اسکله اختصاصی تخلیه و بارگیری مواد فله معدنی، دسترسی به بندر بزرگ شهید رجایی، نزدیکی به معادن سنگ‌آهن گل‌گهر و حلقه‌های بالادستی، امکان استفاده از حمل‌ونقل ریلی و نیز معافیت‌های گمرکی، از مزایای قرارگیری شرکت فولاد هرمزگان در این منطقه‌ هستند.

شرکت فولاد هرمزگان به‌‌‌عنوان پیشرفته‌‌‌ترین کارخانه فولادی در کشور، در سال‌جاری مبنی بر «تولید؛ دانش‌‌‌بنیان، اشتغال آفرین» استفاده از دانش بومی را در همه ابعاد تولید سرلوحه کار خود قرار داده و افزایش تولید و رکوردشکنی‌‌‌های پیاپی توسط این شرکت بیانگر اتخاذ استراتژی دانشی و صحیح است.