۱۵ آبان ۱۴۰۱ | 18:52
کد خبر : 108692

عزم دولت مردمی برای تأمین آب پایدار نوار ساحلی جنوب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان از پیشرفت ۴۳ درصدی فاز اول خط انتقال جدید آب‌شیرین‌کن چابهار خبر داد و گفت: با عملیاتی شدن این مهم، آبرسانی به ۱۲۲ هزار نفر در چابهار محقق می‌شود.

به گزارش برداشت روز، به نقل از وزارت نیرو، “علیرضا قاسمی”، با اعلام این خبر گفت: پیرو مصوبه دولت سیزدهم برای افزایش ظرفیت تأمین آب چابهار، فاز اول خط انتقال جدید آب‌شیرین‌کن با پیشرفت ۴۳ درصدی به منظور آبرسانی به ۱۲۲ هزار نفر در حال اجرا است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان، تحقق این مهم را حاصل اهتمام ویژه دولت سیزدهم به توسعه سواحل مکران و مهار مشکلات آبی پس از سال‌ها چشم‌انتظاری برشمرد و افزود: در پی سفر وزیر نیرو به همراه رئیس‌جمهور به این استان، مجوز شیرین‌سازی آب دریا به میزان ۵۰ هزار متر مکعب برای تأمین نیاز آبی شهرهای چابهار، کنارک و تعدادی از روستاهای نوار ساحلی، صادر شد.
وی با اشاره به روند رو به پیشرفت فاز نخست طرح شیرین سازی آب، ادامه داد: این طرح در فاز نخست در ۲۵ هزار متر مکعب در حال اجراست و در همین راستا ۲۲ کیلومتر لوله جدید برای افزایش ظرفیت انتقال آب در سایزهای ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ میلی‌متر در برنامه کاری قرار گرفته است که تاکنون ۱۱ کیلومتر لوله تهیه و ۸ کیلومتر لوله‌گذاری انجام شده است.
وی با بیان اینکه در صورت تحقق افزایش ظرفیت آب‌شیرین‌کن تا ۵۰ هزار متر مکعب در شبانه روز، سهم شهر چابهار ۷۰ هزار متر می‌شود، اضافه کرد: هم‌اکنون منبع تأمین‌کننده آب شهرهای چابهار و کنارک، کارخانه آب‌شیرین‌کن است که روزانه از محل دو واحد آب‌شیرین‌کن حدود ۴۰ هزارمتر مکعب در شبانه‌روز آب تولید و از طریق تأسیسات موجود به مخازن شهرهای چابهار و کنارک منتقل می‌شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان توزیع مناسب آب در شبکه شهر چابهار را یکی دیگر از برنامه‌های مهم این شرکت عنوان و خاطرنشان کرد: در سال جاری از محل اعتبارات تنش، عملیات اجرای رینگ شبکه توزیع چابهار در دستور کار قرار گرفت و پیش‌بینی می‌شود با اجرای این مهم، توزیع آب در این شهر روند بهتری را طی کند.
گفتنی است، جمعیت شهرستان چابهار حدود ۲۲۸ هزار نفر است که بالغ بر ۱۲۲ هزار نفر در شهر چابهار ساکن هستند، در حال حاضر از ۲۷۶ روستای این شهرستان، تعداد ۲۰۴ روستا دارای شبکه آبرسانی و ۷۲ روستا به صورت سیار آبرسانی می‌شود.