۱۵ آبان ۱۴۰۱ | 18:46
کد خبر : 108683

نبود زیرساخت‌های لازم از چالش‌های معدن‌کاری خراسان جنوبی است

علیرضا جلالیان در حاشیه نمایشگاه سمپوزیوم فولاد کیش اظهار داشت: این شرکت یکی از زیر مجموعه های سازمان ایمیدرو می باشد که در راستای اکتشاف و بهره برداری از معادن استان اقدام به تأسیس مجتمع معدنی خراسان جنوبی در این استان در سال ۹۳ نموده است.

به گزارش برداشت روز، به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، علیرضا جلالیان افزود: اکتشافات در محدوده های معدنی استان از سال ۹۳ تاکنون، منتج به اخذ ۵ پروانه بهره برداری، ۸ پروانه اکتشاف و یک فقره گواهی کشف در مناطق مختلف خراسان جنوبی شده است.

مدیر مجتمع معدنی خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت شرکت تهیه و تولید مواد ایران در خراسان جنوبی در حوزه
پلی متال، بیان کرد: این فعالیت‌ها منجر به بهره برداری از دو معدن در حوزه سنگ آهن‌ با ظرفیت مجموعاً دو میلیون تن، دو معدن طلا با ظرفیت ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و یک معدن در حوزه روی با ظرفیت ۱۷۰ هزار تن شده است.

جلالیان با اشاره به اینکه این شرکت در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی و کاهش ریسک سرمایه گذاری در حوزه اکتشاف اقدام به واگذاری بهره برداری از معادن به بخش خصوصی پس از انجام اکتشافات نموده است، گفت: این مهم از سال ۹۶ اجرایی شد و هزینه های بالای انجام شده در حوزه اکتشاف توسط دولت، سبب شده است بخش خصوصی با رغبت بیشتر وارد بخش بهره برداری و استخراج معدنی گردند.

به گفته وی تاکنون نزدیک به ۳۸ هزار متر حفاری مغزه گیری توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در استان خراسان جنوبی انجام شده است.

جلالیان همچنین از نبود زیرساخت ها به عنوان یکی از چالش های فعالیت های معدن کاری در استان یاد کرد و گفت: در جهت رفع این موانع، سازمان ایمیدرو به عنوان یک سازمان توسعه ای بخشی از هزینه های تامین زیرساخت را برعهده گرفته است که این امر نیز به عنوان یک امتیاز در جهت جذب سرمایه گذاران می باشد.

وی از اشتغال نزدیک به ۳۰۰ نفر در پروژه ها و محدوده های معدنی استان خبر داد و گفت: این رقم در سال آینده نزدیک به دوبرابر افزایش یافته و در افق ۱۴۰۴ به حدود ۸۰۰ نفر خواهد رسید.