۰۹ آبان ۱۴۰۱ | 19:48
کد خبر : 108151

بخش آب کشور به ۲ آزمایشگاه مهم و کاربردی تجهیز شد

محمدرضا کاویان پور گفت: راه اندازی دو آزمایشگاه مهم و کاربردی بخش آب کشور در این موسسه افق‌های تازه‌ای در زمینه تحقیقات و آزمایش های منابع آبی باز می کند.

به گزارش برداشت روز، «محمدرضا کاویان‌پور» روز دوشنبه در مراسم افتتاح این دو آزمایشگاه افزود: مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو ۲ پژوهشگاه مهم منابع آب و هیدرولیک با ۳ مرکز فعال در بخش تحقیقات و پژوهش‌های آبی دارد.

وی ادامه داد: مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر یکی از این مراکز فعال است که پژوهش‌های مهمی درباره دریای خزر انجام داده که با توجه به نوسان‌های اخیری که این دریا دارد پژوهش‌های مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر از اهمیت بیشتری در این زمینه برخوردار شده است.

رئیس مؤسسه تحقیقات آب مرکز مطالعات و تحقیقات آب و فاضلاب را یکی دیگر از مراکز مهم این مؤسسه برشمرد که کارهای زیادی درباره تحقیقات در بخش آب و فاضلاب در دستور کار دارد.

این مقام مسئول مرکز تحقیقات و مطالعات سازندهای سخت را یکی دیگر از مراکز فعال این مؤسسه دانست.

کاویان‌پور ادامه داد: علاوه بر اینها مؤسسه تحقیقات آب آزمایشگاه‌های تخصصی در بخش آب دارد که آزمایش‌های زیادی در این زمینه انجام داده و می‌دهد که این آزمایشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین ارکان آب و فاضلاب کشورمان به‌حساب می‌آیند.

وی افزود: علاوه بر آزمایشگاه‌های مذکور امروز ۲ آزمایشگاه تخصصی میکروبیولوژی برای آزمایش‌های بیولوژیکی در بخش آب و آزمایشگاه پایلوت فناوری‌های نوین صنعت آب و فاضلاب را راه‌اندازی کردیم که افق‌های تازه‌ای فراروی بخش آب کشور قرار خواهند داد.

رئیس مؤسسه تحقیقات آب گفت: صنایع دارویی کشور بخش قابل‌توجهی از آب را مورداستفاده قرار می‌دهند که با درصد بالایی آلودگی به مواد شیمیایی رهاسازی می‌شوند که آزمایشگاه بیولوژی راهکارهای ایمن‌سازی این آب‌ها برای برگشت بی‌خطر آنها به چرخه طبیعت را بررسی کرده و بهترین راهکارها را ارائه می‌دهد.

کاویان‌پور ادامه داد: آزمایش‌های این آزمایشگاه کمک خواهد کرد فعالان صنایع دارویی بتوانند با انتخاب این راهکارها آب سالمی را به چرخه طبیعت برگردانند.

وی افزود: آزمایشگاه فناوری‌های نوین بخش آب نیز راهکارهای مناسب تصفیه آب در صنایع را بررسی کرده و بهترین روش‌ها را در اختیار صنایع قرار خواهد داد تا بتوانند پساب سالم تولید کنند.

رئیس مؤسسه تحقیقات آب خاطرنشان کرد: در این آزمایشگاه سنجش کیفی فاضلاب نیز صورت می‌گیرد.

به گفته کاویان‌پور برای راه‌اندازی این دو آزمایشگاه از ظرفیت بخش خصوصی استفاده شده است.