۲۳ مهر ۱۴۰۱ | 11:11
کد خبر : 106365

نخستین محموله بزرگترین قرارداد تجاری زعفران جهان به قطر ارسال شد

پس از انعقاد قرارداد صادرات و فرآوردی ۲۰۰ تن زعفران ایران به مقصد کشور قطر، نخستین محموله از این قرارداد بارگیری و جهت فرآوری به کشور قطر ارسال گردید.

به گزارش برداشت روز، نام ایران در بازارهای جهانی با نام “” زعفران”” گره خورده است و کمتر کشوری را می توان نام برد که در آمار کالاهای وارداتی خود نامی از زعفران ایرانی نداشته باشد.

 

بر اساس این گزارش بیش از ۹۰ درصد زعفران جهان توسط ایران تولید می شود و ایران تامین کننده اصلی بازارهای جهانی این محصول است.

اگر چه زعفران در ایران بیشتر در مصارف خوراکی مورد استفاده قرار می گیرد اما بخش عمده ای از کشورهای اروپایی ، این طلای سرخ را فرآوری کرده و در صنایع گوناگون مانند داروسازی مورد استفاده قرار می دهند و با توجه به اینکه ایران تولید کننده مرغوب ترین زعفران جهان به شمار می رود ، متقاضیان زیادی از سراسر دنیا، خواهان این محصول استراتژیک ایرانی هستند‌.

 

بر این راستا و برای ارتقا جایگاه زعفران ایران در جهان و فرآوری بهتر زعفران ایران، در ۲۷ شهریور ماه سال جاری و در فاصله چند ماه تا آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، بزرگترین قرارداد تجاری در حوزه زعفران بین ایران و قطر برای انتقال و فرآوری ۲۰۰ تن زعفران با ارزش اولیه ۳۰۰ میلیون دلار ، با حضور شخصیت های سیاسی و اقتصادی دو کشور به امضا رسید و روز گذشته طبق توافق انجام شده نخستین محموله صادراتی زعفران از محل مازاد نیاز داخلی کشور، در گمرک مشهد با حضور مدیر کل سازمان استاندارد، مدیر کل گمرک و نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، بارگیری و به مقصد کشور قطر ارسال شد و در هفته آینده نیز دومین محموله به قطر ارسال خواهد شد.روند صادرات مازاد زعفران تولیدی کشور ایران تا سال آینده میلادی پابرجا خواهد بود و طبق نظر کارشناسان، این روند می‌تواند به بهبود دیپلماسی اقتصادی ایران و قطر، ارتقای سطح بازار زعفران ایرانی در عرصه بین‌المللی و نزدیک شدن ارزش این محصول استراتژیک ایرانی به جایگاه واقعی خود کمک شایانی نماید.

همچنین ارسال این محموله می‌تواند روشنگر چراغ امید در دل کشاورزان و زعفران‌کاران درخصوص رونق بازار زعفران و بهبود آن باشد.

 

گفتنی است؛ با امضای این قرارداد که بزرگترین قرارداد تجاری انتقال زعفران در جهان محسوب می شود ضمن تثبیت

 

جایگاه ایران به عنوان قطب اول تولید و عرضه زعفران در جهان، گام بلندی در جهت نزدیکتر کردن قیمت زعفران ایران به قیمت بازارهای جهانی برداشته خواهد شد.

 

کارشناسان معتقدند این قرارداد که در نوع خود بی نظیر می باشد، می تواند ضمن اثرگذاری مثبت بر بازار‌ زعفران داخلی از خام فروشی زعفران جلوگیری کرده، با ایجاد ارزش افزوده و همچنین ایجاد بازارهای جدید و بین المللی برای عرضه زعفران ایران ، این نوید را به کشاورزان و زعفران کاران می دهد که امسال با خیالی آسوده تر با افزایش بهره وری در واحد سطح این محصول استراتژیک ، نگرانی از عرضه و فروش دسترنج خود نداشته باشند.

 

ایران، اولین و بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده زعفران در دنیا محسوب می‌شود. تحت این شرایط و با توجه به اینکه زعفران ایرانی دارای خاستگاه منحصربه‌فردی در جهان است شاید تصور شود این محصول ارزشمند در حال حاضر بخش مهمی از صادرات غیرنفتی ما در راستای اقتصاد مقاومتی و چشم‌انداز تولید پایدار را شامل می شود اما متاسفانه در سال‌های اخیر این رقبای ما هستند که تنها با اعمال نقش واسطه‌ای خود عملکرد بهتری در این زمینه داشته‌اند و سودآوری آنان از صادرات زعفران در حال پیشی گرفتن از ماست.

 

در مطالعه‌ای از سوی اتحادیه اروپا که به‌منظور واکاوی مشکلات این صنعت در قاره سبز از بهبود کیفیت آن تا افزایش رقابت‌پذیری این محصول انجام شده است، استراتژی‌هایی ارائه شده که نشان می‌دهد رقیبان ما در حال طراحی استراتژی‌هایی به منظور بهبود فرآیند تجاری‌سازی و فروش این ماده ارزشمند در دنیا هستند.حتی پیش‌بینی می‌شود تحقق این امر تولید زعفران در سطح کلان را محقق کرده و موجبات دسترسی آسان‌تر تولیدکنندگان و فعالان تجاری زعفران به بازارهای داخلی و خارجی این قاره را فراهم آورد و همه این موارد این نکته را به ما گوشزد می کند که ارزش این محصول ارزشمند در کشورمان را بیش از پیش دانسته و راهکارهایی برای افزایش تولید ، حمایت از تولیدکنندگان و در نهایت افزایش صادرات و ارزآوری بیندیشیم.