۲۴ خرداد ۱۳۹۹ | 20:48
کد خبر : 10425

مدير بانک صنعت و معدن استان بوشهر: توجه به درخواست و نياز مشتريان رمز موفقيت اين شعبه بوده است

روابط عمومي بانك صنعت و معدن در مصاحبه با غلامرضا رضايي مدیر استانی و رئیس شعبه بوشهر كه در ميان شعب درجه سه اين بانك رتبه نخست را در سال 98 به خود اختصاص داده است در خصوص عملكرد، دستاوردها و عوامل مؤثر در موفقيت كاركنان اين شعبه به گفتگو نشسته است كه مشروح آن در ادامه مي آيد؛

1- در راستاي تحقق شعار سال(جهش توليد) چه برنامه هايي داريد؟
با توجه به نامگذاري سال جاري به عنوان سال جهش توليد توسط مقام معظم رهبري اين استان در راستاي تحقق شعار سال، برنامه ريزي لازم را جهت تأمين منابع مالي طرح هاي داراي اولويت استان با تمركز بر طرح هاي توسعه واحدهاي توليدي فعال، تأمين سرمايه درگردش طرح هاي فعال و در شرف راه اندازي و همچنين پيگيري فروش اموال مازاد بانك در استان را آغاز نموده است و اين امر با استفاده از تمامي ظرفيت سياستهاي اعتباري مصوب هيأت مديره محترم در سال 99 صورت خواهد پذيرفت.

2- مهمترين برنامه شعبه در سال 99 چيست؟
در سال جاري علاوه بر برنامه اي ابلاغي برون سازماني همانند برنامه حمايت از واحد هاي توليدي استان جهت استفاده حداكثري از توان توليدي داخلي اين استان در راستاي جهش توليد و حفظ و افزايش اشتغال، بانك داراي برنامه عملياتي دورن سازماني نيز مي باشد. مهمترين برنامه استان علاوه بر توجه به برنامه هاي بيرون سازمان توجه و تلاش در جهت تحقق برنامه اي عملياتي ابلاغي توسط ستاد مي باشد؛ اين برنامه ها در بخش هاي جذب منابع،كارمزد، مطالبات غيرجاري و ريسك مطالباتي و ارتقاء رتبه استان مي باشد البته در كنار اين موضوعات رمز موفقيت ما توجه به خواست و نياز مشتريان در ارائه خدمات مطلوب و با كيفيت بوده است.

3- با توجه به مشكلات ناشي از تحريم هاي ظالمانه و شيوع ويروس كرونا چه راهكاري براي حمايت از توليدكنندگان استان خود داريد؟
بانك صنعت و معدن در حال تلاش جهت استفاده حداكثري از ظرفيت قانوني و منابع موجود خود جهت كاهش اثرات تحريم هاي ظالمانه و شيوع ويروس كرونا در سطح استان است كه شامل تأمين سرمايه درگردش واحد هاي توليدي فعال و تعامل لازم جهت وصول مطالبات بانك مي باشد.

4- پس از تدوين سياستهاي اعتباري و راهبردي بانك در سال 99 براي اجراي مؤثر سياست ها و به منظور ايجاد هم افزايي و چابك سازي سازمان، چه اقداماتي را مؤثر مي دانيد؟
با توجه به ابلاغ سياست هاي اعتباري سال 99، اين شعبه در تمامي بخش ها اعم از تجهيز منابع، تخصيص منابع و وصول مطالبات نسبت به تدوين برنامه عملياتي ماهيانه اقدام نموده است و براساس اين برنامه نسبت به كنترل، نظارت، بررسي نقاط ضعف و قوت جهت رسيدگي به اهداف اقدام لازم صورت خواهد پذيرفت و در اين راستا بانك صنعت و معدن بوشهر از حداكثر ظرفيت و تجارب همكاران محترم در ستاد بانك بهره مند خواهد شد.

5- براي اجراي حاكميت شركتي و بانكداري ديجيتال چه اقداماتي در شعبه تحت مديريت شما صورت گرفته است؟
با توجه به حجم عظيم سرمايه گذاري طرحهاي مستقر در جنوب استان بوشهر، يكي از اولويت دارترين امور در استان، پيگيري بانكداري شركتي و ديجيتال مي باشد؛ از سال گذشته كميته تخصصي استقرار بانكداري ديجيتال در بانك ايجاد و در سطح استانها به صورت منطقه اي در دست پيگيري است. بانك صنعت و معدن بوشهر نسبت به مذاكره با دانشگاه خليج فارس، پارك علم و فناوري و شركت فناور استان اقدام نموده تا بتواند از تمامي ظرفيت هاي استان جهت استقرار بانكداري شركتي و ديجيتال استفاده نمايد.

6- از چه روشهايي براي جذب منابع بيشتر در استان استفاده مي كنيد؟
در جذب منابع دو موضوع پايدار بودن و ارزان قيمت بودن اهميت بسيار زيادي دارد. يكي از مهمترين روشهاي جذب منابع پيگيري وصول مطالبات غيرجاري بانك مي باشد كه در صورت وصول اينگونه مطالبات علاوه بر كاهش مطالبات غيرجاري و ريسك مطالباتي استان، توان پرداخت تسهيلات نيز افزايش خواهد يافت. يكي ديگر از روشهايي كه در اين شعبه جهت جذب منابع به كار مي رود، استفاده از خدمات الكترونيك و نوآوري در خدمات بانكداري الكترونيكي و ديجيتال مي باشد .

7- طي يكسال گذشته به چند طرح صنعتي و به چه ميزان تسهيلات پرداخت كرده ايد؟
در حال حاضر در بانك صنعت و معدن در سطح استان 12 طرح تسهيلات سرمايه ثابت ارزي و ريالي در حال اجرا مي باشد. تسهيلات مورد نياز اين طرح ها بر اساس پيشرفت فيزيكي طرح پرداخت مي گردد. در سال گذشته تسهيلات پرداختي در بخش سرمايه درگردش و سرمايه ثابت به تعداد 67 طرح و به مبلغ 7530 ميليارد ريال بوده است.

8 – در اين مدت چند طرح صنعتي با تسهيلات بانك در استان به بهره برداري رسيده است ؟
در سالهاي اخير با تسهيلات بانك صنعت و معدن 18 فقره طرح صنعتي در شهرستانهاي مختلف استان با اشتغال 1158 نفر به بهره برداري رسيده است جهت اجراي اين طرح تسهيلات ارزي به مبلغ 440 ميليون يورو و تسهيلات ريالي به مبلغ 600 ميليون ريال پرداخت گرديده است.

9- چه تعداد واحد صنعتي با تسهيلات بانك در استان در حال اجرا است، چه مقدار پيشرفت داشته است و با بهره برداري از آنها چه مقدار شغل ايجاد شده است؟
بانك صنعت و معدن نقش بسيار جدي در توسعه صنعتي استان داشته است . در حال حاضر 12طرح در سطح استان در حال اجرا مي باشد. مجموع تسهيلات در حال پرداخت به اين طرحها در بخش ارزي بالغ بر 9 ميليارد يوان چين،209 ميليون يورو و 720 ميليون دلار و در بخش ريالي نيز 881 ميليارد ريال مي باشد. پس از اتمام مراحل اجرايي اين طرحها و در مرحله بهره برداري 2050 نفر اشتغال به صورت مستقيم ايجاد خواهد شد.

10- وضعيت استان از نظر توسعه صنعتي چگونه است و شما چه پتانسيل هايي را براي توسعه صنعتي و اقتصادي استان مي شناسيد؟
استان بوشهر جزء استانهاي مرزي كشور با حدود 712 كيلومتر مرز مشترك آبي با خليج فارس است. بر اساس آخرين آمارگيري در سال 95 اين استان داراي جمعيت 2850951 نفر معادل 4/1 درصد كشور و مشتمل بر 10 شهرستان، 17بخش، 13شهر، 36 دهستان و 706 آبادي بوده كه عمدتاً كسب و كار و درآمد مردم از محل بازرگاني و تجارت با كشورهاي حاشيه خليج فارس، صادرات و واردات كالا از طريق گمركات استان، شيلات (پرورش ماهي و ميگو) و كشاورزي (محصولات خارج فصل همانند گوجه فرنگي و گياهان دارويي) و كشت نخليات (خرما) و در مرحله آخر توليد محصولات صنعتي بوده كه بخش عمده اي نيز به صنايع نفت و گاز و پتروشيمي محدود مي گردد. استان بوشهر داراي 19 شهرك صنعتي و ناحيه صنعتي و 4 منطقه ويژه اقتصادي بوده كه مجموعاً تعداد598 واحد صنعتي داراي پروانه بهره برداري در آنها مستقر مي باشد.خلاصه آخرين وضعيت صنعت ومعدن استان به شرح ذيل مي باشد.
598 پروانه بهره برداري صنعتي و معدني با حجم سرمايه گذاري 231027 (ميليارد ريال) و اشتغال 29488 نفر
235 پروانه بهره برداري معدن با حجم سرمايه گذاري 65034 (ميليارد ريال) و اشتغال 1193 نفر
عمده سرمايه گذاري استان در بخش نفت، گاز پتروشيمي بوده كه عمدتاً در مناطق ويژه اقتصادي بوشهر از شمال تا جنوب استان همانند منطقه ويژه اقتصادي پارس جنوبي ،پارس شمالي، شمال استان و منطقه ويژه اقتصادي بوشهراستقرار يافته است. طرحها و واحدهاي ذكر شده 96 درصد حجم سرمايه گذاري و صنايع كوچك و متوسط استان 4 درصد حجم سرمايه گذاري استان را به خود اختصاص داده اند.

11- براي وصول مطالبات چه برنامه و راهكاري داريد؟
وصول مطالبات از جنبه اي مختلف همانند تقويت توان پرداخت تسهيلات ،كاهش ريسك هاي مطالباتي و اصلاح ساختار مالي بانك و شعب استانها داراي اهميت بسيار زيادي مي باشد. در اولين قدم مي بايست از ايجاد مطالبات غيرجاري جديد جلوگيري نمود. جهت تحقق اين امر نيز مي بايست به آموزش پرسنل جهت جمع آوري دقيق و كامل اطلاعات طرحها، مشتريان و تهيه گزارشهاي كارشناسي دقيق اقدام و در بخش تصميم گيري نيز جهت ايجاد تعهدات و تسهيلات
علاوه بر طرح به نوع و تركيب تضامين و اعتبار ضامنين و متعهدين توجه نمود.در بخش مطالبات غيرجاري موجود نيز ميبايست از ظرفيت كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد و ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استانها جهت تعيين تكليف وصول مطالبات طرحها فعال و داراي اشتغال استفاده نمود.در نهايت امر نيز مي بايست پيگيري اقدامات اجرائيه و قانوني جهت طرحهاي غيرفعال به صورت جدي در دستور كار قرار گيرد. در سال جاري بانك برنامه عملياتي جهت كاهش مطالبات
غيرجاري و ريسك مطالباتي ابلاغ نمود كه تمامي تلاش همكاران در استان بوشهر در راستاني تحقق به اهداف ابلاغي مي باشد.

12- چه برنامه هايي براي ارائه خدمات هر چه بهتر به مشتريان داريد؟براي افزايش كارمزدها چه راهكارهايي داريد؟
يكي از مهمترين بخش ها ارايه خدمات بانكي در قالب اعتبارات اسنادي ارزي و ريالي، ضمانت نامه هاي ارزي و ريالي، حواله و بروات اسنادي ارزي مي باشد؛ خوشبختانه عملكرد كارمزد هاي دريافتي بانك صنعت و معدن بوشهر در سال گذشته نسبت به سال 1397 به ميزان 177 درصد رشد نموده است و در سال جاري نيز پيگيري لازم جهت شناسايي مشتريان جديد و داراي اهليت در دستور كار گرفته تا بتوان از حداكثر ظرفيت خدمات كارمزدي استفاده نمود.

13- با توجه به افزايش سطح اختيارات شعب، تعامل شما با ستاد بانك چگونه است و چه انتظاري از ستاد داريد؟
با توجه به نوع و ماهيت طرحهاي متقاضي تسهيلات و اعتبارات در استان بوشهر و به دليل بالا بودن حجم سرمايه گذاري و اعتبارات و تسهيلات مورد نياز عمدتاً از طريق ستاد بانك در بخش مديريت محترم ارزيابي و مديريت محترم نظارت بر طرحها پيگيري مي گردد. با توجه به رويكرد جديد مديرعامل محترم بانك تعامل بسيار خوب و سازنده اي در بخش هاي مختلف بانك با مديريت استانها برقرار گرديده كه قطعاً نقش بسيار سازنده اي در پيشبرد اهداف بانك خواهد داشت.

14- تعامل شما با مقامات بالاي استاني نظير(استانداري، وزارت اموراقتصادي و دارائي و وزارت صنعت، معدن و تجارت) چگونه است؟
با توجه به نامگذاري سال جاري به عنوان سال رونق توليد توسط مقام معظم رهبري عمده تعاملات بانك در چارچوب كارگروه تسهيل و رفع موانع توليد و ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان و كميته زيرمجموعه مي باشد. تمام تلاش مجموعه همكاران بانك در استان بوشهر در جهت ايفاي نقش در ايجاد ،تثبيت اشتغال و به بهره برداري رساندن و ايجاد طرحهاي تأثير گذار در استان بوشهر بوده است. بانك در فاصله سالهاي 95 تا 98 در پرداخت تسهيلات رونق توليد از نظر منابع پرداختي داراي رتبه برتر و در تسهيلات بند (الف) تبصره 18 توليد و اشتغال، رتبه اول در بين شبكه بانكي استان را به خود اختصاص داده است.

15- به نظر شما نقش نيروي انساني كارآمد در موفقيت و برتري شعب چيست؟ برنامه شما براي افزايش سطح مهارت و دانش كاركنان مجموعه خود و فرآيند جانشين پروري چيست؟
نقش منابع انساني كه به عنوان مهمترين بخش راهبردي بانك محسوب مي شود بسيار سازنده و اثرگذار مي باشد. و به نظر مي رسد توفيق بانك وابسته به وجود منابع انساني كارآمد ،اثرگذار، خالق و با انگيزه است. جهت موفقيت شعب بانك در استانها مي بايست به تنوع و كيفيت خدمات ارايه شده به مشتريان توجه نمود كه در اين بخش نيروي انساني نقش بسيار سازنده را به خود اختصاص مي دهد. برهمين اساس مي بايست جهت نيل به اهداف فوق به آموزش كاركنان در بخشهاي مختلف در خصوص شناسايي مشتريان، هدفگذاري و تمركز بر جذب آنان و ارايه خدمات با كيفيت و مطلوب صورت پذيرد.

16- روش شما براي استفاده از ايده ها و پيشنهادات همكارانتان در جهت بهبود فعاليتهاي شعبه چيست؟
يكي از شيوه هايي كه مي توان براي ارتقاء سطح بهره وري سازمان از آن استفاده نمود توجه و تعيين جايگاه و موقعيت براي جلب ابتكارها، خلاقيت و نوآوري همكاران مي باشد. در حال حاضر روشها و سامانه هاي مختلف جهت بهره برداري از ايده هاي همكاران در بانك وجود دارد ليكن با توجه به شرايط جديد و تغييرات سريع تكنولوژي مي بايست به فكر ايجاد يك مركز نوآوري و شكوفايي مستقل در بانك باشيم.

17-طرحهايي كه با تأمين مالي بانك در آن استان راه اندازي شده و در سطح ملي مطرح هستند را بيان كرده و نحوه حمايت بانك از آنها را تشريح فرمائيد؟
عمده طرحهاي ملي كه در استان بوشهر در حال اجرا مي باشد طرحهاي مستقر در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس جنوبي در بخش صنايع نفت ،گاز و پتروشيمي مي باشد. پس از بهره برداري از اين طرحها و با انتقال امور اجرايي اين طرحها به استان دورنماي بسيار اميدوار كننده اي جهت تعامل بانك با اين طرحها مشاهده مي گردد.