۱۲ شهریور ۱۴۰۱ | 23:44
کد خبر : 102920

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در چهاردهمین نمایشگاه متالکس؛

تصمیمات اقتصادی در بخش معدن و صنایع معدنی بسیار مهم هستند

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تصمیمات اقتصادی در بخش معدن و صنایع معدنی بسیار مهم است. تصمیمات اقتصادی هم در حوزه کلان و هم خرد حایز اهمیت است. بورس یکی از مباحث مهمی است که باید به آن پرداخته شود و اگر این مسائل حل شود حتما می‌توانیم خروجی بهتری از معدن و صنایع معدنی داشته باشیم و در این حوزه کارآفرینی کنیم.

به گزارش برداشت روز، حمیدرضا فولادگر، مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی تخصصی متالورژی، فولاد، ریخته گری، ماشین آلات و صنایع وابسته اظهار کرد: نسبت استخراج در ایران با توجه به داشتن حدودا ۶۰ میلیارد تن مواد معدنی، چه فلزی و چه غیر فلزی، کمتر است و سهم آن در ارزش افزوده کشور حدودا ۱.۲ درصد است که درصد قابل توجهی نیست. در این حوزه باید اولویت اول ما، بحث اکتشاف باشد و به سپس فرآوری و استخراج و محصول پرداخته شود

وی بیان کرد: بحث استفاده از فناوری‌های نوین و تکنولوژی و همچنی به کارگیری از نیروی انسانی متخصص بحث مهمی است که باید به آن پرداخته شود. شرکت‌های دانش بنیان ظرفیتی ایجاد کرده‌اند تا بتوانیم تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز را تامین کنیم.

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: در کنار ظرفیت موجود برای مصرف در داخل باید به ظرفیت صادرات هم توجه کنیم و در نظر بگیریم که شرکت‌های بزرگ نهایتا از لحاظ اقتصادی با مشکل مواجه می‌شوند پس باید ظرفیت و زیرساخت‌های صادرات را افزایش دهیم و بندرگاه ها، اسکله‌ها، جاده ها و… را اصلاح کنیم.

فولادگر تصریح کرد: تصمیمات اقتصادی در بخش معدن و صنایع معدنی بسیار مهم است. تصمیمات اقتصادی هم در حوزه کلان و هم خرد حایز اهمیت است. بورس یکی از مباحث مهمی است که باید به آن پرداخته شود و اگر این مسائل حل شود حتما می‌توانیم خروجی بهتری از معدن و صنایع معدنی داشته باشیم و در این حوزه کارآفرینی کنیم.

وی گفت: فولاد مبارکه در صنایع فولادی این ویژگی را دارد که همه زحمات آن توسط نسل انقلابی و پس از انقلاب ۵۷ انجام شده است و اکنون از نظر تولید محصولات فولادی و ورق اولین صنعت کشور است و در اقتصاد کشور نقش مهمی دارد.

 

ایراسین