۰۳ اسفند ۱۳۹۹ | 18:37
کد خبر : 41906

توسط بانک پارسیان صورت گرفت:

اختصاص ۳۲٫۳ میلیون یورو به طرح انتقال آب خلیج فارس

بانک پارسیان درطرح هـای اکتشـاف و اسـتخراج نفت از میـادین مشترک فازهای11 الی24 پارس جنوبی وخطوط لوله سراسـری6 ،9و 11 انتقال گاز با اعتباری حدود 4میلیارد دلار مشارکت داشته است.

به گزارش برداشت روز، بانک پارسیان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی اقدامات بسیاری انجام داده است. بر اساس آمار موجود این بانک توانسته برای ۱۶۵ هزار نفر شغل ایجاد کند. برای بزرگی این عدد باید بدانید که این رقم معادل ۵ درصد اشتغال ایجاد شده در کشور است. تلاش برای ایجاد عدالت اجتماعی و محرومیت زدایی در قالب طرح هایی همچون انتقال آب خلیج فارس، تامین اعتبار طر ح های نفتی و پالایشی ، تلاش برای نوسازی تاکسی های فرسوده و تولید ۲۰۰۰ دستگاه خودرو و مشارکت در طرح خرید تضمینی گندم تنها بخشی از اقدامات انجام شده توسط این بانک در راستای منویات مقام معظم رهبری بوده است.
کوروش پرویزیان با بیان اینکه منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی می تواند بسترساز توسعه پایدار و رشد اقتصادی کشور در شرایط تحریمی باشد، به بهانه، فرارسیدن ۲۹ بهمن ماه، سالروز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی بخشی از اقدمات انجام شده در بانک پارسیان در این باره را مورد اشاره قرار داد.
توسعه و تعمیق اشتغال در مناطق روستایی و ایجاد فرصت های شغلی مولد یکی از رویکردهای اصلی بانک پارسیان در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی بود که پرویزیان به آن اشاره کرده و گفت: تا کنون دو تفاهم نامه همکاری بانک پارسیان، بنیاد برکت وصندوق قرض الحسنه بانک پارسیان امضا شد . به دنبال امضای این تفاهم نامه ۱۲،۵۰۰ میلیـارد ریـال تسـهیلات قرض الحسـنه به حـدود ۳۵ هزار طرح اشـتغالزایی اجتماع محور بنیاد برکت در مناطق محروم پرداخت شده است .
مدیرعامل بانک پارسیان همچنین از ایجـاد ۱۶۵ هزار شـغل خبر داد و گفت: اشتغال ایجاد شده از محل پرداخت تسـهیلات سرمایه ثابت در بخش های مختلف خدمات،صـنعت و معدن وکشاورزی توسط بانک تقریبا معادل ۵ درصـد اشـتغال ایجاد شده کشور بوده است . ضمن اینکه نقدینگی پرداخت شده در این بخش هم سهمی حدود ۵ درصدی از نقدینگی کل کشور داشته است.
وی همچنین تاکید کرد : برای توسعه اشتغال روستایی وکاهش بیکاری، قرارداد سه جانبه ای بین بانک پارسیان، بنیاد برکت و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری امضا و ۱،۵۵۳میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت.
اختصاص ۳۲٫۳ میلیون یورو به طرح انتقال آب خلیج فارس
محرومیت زدایی و ارتقا عدالت اجتماعی از دیگر رویکردهای اصلی بانک پارسیان برای رسیدن به اهداف اقتصادی مقاومتی بود .
آنگونه که مدیرعامل بانک پارسیان اعلام کرده، برای ایجاد عدالت اجتماعی حدود ۳۲/۳میلیون یورو اعتبار برای طرح انتقال آب خلیج فارس به کویر مرکزی ایران و آب شـیرین کن اختصاص یافته است .
وی با بیان اینکه دسترسی به آب سالم ابتدایی ترین حق هر ایرانی است، افزود: به همین دلیل بانک پارسیان در ۲۱ طرح آبرسـانی به شـهرها و روسـتاها و منـاطق محروم که مربوط به ۱۴ استان کشور بوده مشارکت داشته و ۱۶،۵۰۰میلیارد ریال نیز اعتبار در این بخش ها هزینه کرده است.
پرویزیان همچنین از پرداخت ۱۵،۱۳۰میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه به اقشار کم درآمد جامعه خبر داد و گفت : جدای از این ۳،۶۰۰ میلیارد ریال برای تأمین مالی گازرسانی به مناطق روستایی اختصاص یافته است .
تقویت نظام درمان رویکرد اصلی اقتصاد مقاومتی
کمک به تامین امنیت غذا و درمان از دیگر راهبردهای اصلی منویات رهبری درباره اقتصاد مقاومتی است که بانک پارسیان اقدامات گسترده ای را دراین باره انجام داده است .
پرویزیان در این باره گفت: تأمین مالی و تجهیز مراکز درمانی ، ارائه تسهیلات به شرکت های دارویی، مشارکت در ساخت داروهای سرطانی و سلول های بنیادی تنها بخشی از اقداماتی است که بانک پارسیان برای تقویت نظام درمان کشور انجام داده است.
وی همچنین افزود : بانک با همکاری پژوهشگاه رویان و بنیاد برکت با هدف حمایت از پژوهش و تولیدداروهای سرطانی، دیابت، ناباروری و ام اس نسبت به ایجادصـندوق سـرمایه گذاری نیکوکاری لوتوس رویان اقدام کرده است .
تامین مالی ۲۰۰۰ دستگاه خودرو
پرویزیان همچنین درباره اقدامات انجام شده برای حمایت از تولید داخلی و ثبات در اقتصاد ملی گفت : به منظورخودکفایی در صنعت کاغذ وجلوگیری ازخروج منابع ارزی، بانک پارسیان با اعتبار ۱۷۷میلیون دلاری در درطرح تولیـدکاغـذ با شـرکت کاغـذسبز خوزسـتان مشارکت کرده است.
مشـارکت در طرح تـامین مـالی۲۰۰۰ دسـتگاه خودرو از ایران خودرو دیزل بـا همکـاری صـندوق توسعه ملی به منظور نوسازی ناوگان فرسوده تجاری به مبلغ ۷۶میلیون دلار از دیگر اقدامات انجام شده توسط بانک پارسیان بود که پرویزیان به آن اشاره کرد.
مدیرعامل بانک پارسیان با تاکید بر اینکه گندم یک کالای استراتژیک بوده و بانک پارسیان همواره حمایت ویژه ای از آن داشته است،
گفت : بانک ۱۵،۰۰۰میلیارد ریال برای مشارکت در طرح خرید تضمینی گندم به شرکت مادر تخصصی اختصاص داده است.

کمک ۱،۴۳۰میلیارد ریالی برای نوسازی تاکسی های فرسوده
وی همچنین با اشاره به اهمیت سرمایه گذاری و توسعه کارآفرینی در توسعه اقتصاد ملی گفت: بانک پارسیان درطرح های زیر بنایی نوسازی ناوگان حمل ونقل هوایی کشور به ارزش۸۳ میلیون دلار به علاوه مبلغ ۴۳۲میلیارد ریال مشارکت داشته است .
اعطای۴۷۰ میلیون یورو تسـهیلات به شـرکت ملی نفت ازطریق صـندوق بازنشسـتگی صنعت نفت از دیگر اقدامات انجام شده توسط بانک پارسیان بوده که پرویزیان به آن اشاره کرد و ادامه داد : بانک همچنین درطرح کارخانه فولادسازی جهان آرا اروند به ارزش ۱۰،۰۲۸میلیارد ریال و در نوسازی تاکسی های فرسوده به ارزش ۱،۴۳۰میلیارد ریال و استحصال از معادن سنگ وکنستانتره با مشارکت شرکت گل گهر به مبلغ۱،۳۱۹میلیارد ریال مشارکت داشته است .
پارسیان بسترساز توسعه صادرات نفتی
مدیرعامل بانک پارسیان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کشوری به شکوفایی اقتصادی نمی رسد ، جز با توسعه صادرات توسعه، افزود: بانک درطرح هـای اکتشـاف و اسـتخراج نفت از میـادین مشترک فازهای۱۱ الی۲۴ پارس جنوبی وخطوط لوله سراسـری۶ ،۹و ۱۱ انتقال گاز با اعتباری حدود ۴میلیارد دلار مشارکت داشته است. همچنین با شرکت نفت و گازکنگان درجهت صیانت از منابع ملی با سهم الشرکه این بانک به مبلغ ۱میلیارد دلار شرایط را برای توسعه صادرات بیشتر فراهم کرده است.
وی همچنین با اشاره به مشـارکت بانک پارسیان در طرح احـداث پالایشـگاه نفت در میـادین مشترک با شـرکت پالایش پارسـیان سـپهر ، افزود : هدف اصلی این طرح افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش منابع زیرزمینی به مبلغ۶۶۱میلیون دلار و ۱۰میلیون یورو به علاوه ۶،۳۴۶میلیارد ریال بوده است .
کورش پرویزیان در ادامه افزود: مشارکت ۶۰۰ میلیون دلاری درطرح اکتشاف واسـتخراج نفت از میادین مشترک مانند یاران شمالی ، مشارکت در سـندیکای تأمین مالی پروژه پالایشـگاه گاز بیـدبلنـدخلیـج فارس با هـدف ارزآوری و توسعه ظرفیت های تکمیل زنجیره ارزش به مبلغ۳۵۰میلیون دلار از دیگر کارهای انجام شده توسط بانک پارسیان برای صیانت از تولید و صادرات بوده است.
پرداخت ۵۷،۳۲۵ میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط
اما بنگاه های کوچک و متوسط که اصلی ترین نقش را در اشتغالزایی کشور را دارند از حمایت های بانک پارسیان بی نصیب نبوده اند. آنگونه که مدیرعامل بانک پارسیان اعلام کرده ،حدود ۵۷،۳۲۵ میلیارد ریال اعتبار در قالب اعطـای تسـهیلات و صـدورضـمانت نـامه وصـدور اوراق گـواهی اعتبـار مولـد(گـام) برای شرکت های کوچک ومتوسط پرداخت شده است.
به گفته او، توانمند سازی شرکت های دانش بنیان ، راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری توسعه کارآفرینی ستارگان از دیگر اقدامات انجام شده توسط بانک بوده است .
مدیرعامل بانک پارسیان همچنین با اشاره به راه اندازی دفتر تخصصی دانش بنیان در محل صندوق نوآوری وشکوفایی، گفت: ۲۵،۹۸۶میلیارد ریال اعتبار برای پرداخت تسـهیلات وصدورضـمانتنامه با شرایط ویژه برای شرکت های دانش بنیان اختصاص یافته است .
کمک به آزادسازی و امرار معاش خانواده زندانیان (معین کارت )، مشارکت در ساخت مـدرسه ومراکز بهـداشتی در مناطق محروم و انواع کمک نقـدی و غیرنقـدی به مناطق زلزله زده با ارزشی بالغ بر ۵۰میلیارد ریال ، اهدای بسته نوشت افزار به دانش آموزان مناطق محروم با ارزشی بالغ بر۴۰ میلیارد ریال همچنین از اقدامات انجام شده توسط بانک در راستای مسئولیت های اجتماعی بوده است.