۲۰ دی ۱۳۹۹ | 21:06
کد خبر : 36204

پیاده‌سازی سامانه مدیریت یکپارچگی چاه‌ها در فاز بهره‌برداری پارس جنوبی

سامانه مدیریت یکپارچگی چاه‌ها در فاز بهره‌برداری، به منظور تولید ایمن و پایدار گاز در پارس جنوبی به‌طور کامل تدوین و پیاده‌سازی شد.

به گزارش برداشت روز، با توجه به ابلاغ نظام‌نامه راهبردی دارایی‌های فیزیکی صنعت نفت و در راستای تولید ایمن و پایدار گاز، این سامانه (WIMS) در قالب مجموعه اقدام‌های مهندسی، عملیاتی و مدیریتی به منظور کاهش ریسک خروج سیال تولیدی به محیط بیرون از چاه و ورود سیال غیر مخزنی به درون چاه تدوین و اجرا شده است.

جانشین خدمات فنی چاه‌ها در مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه این سامانه را می توان نخستین سامانه مدون مدیریت یکپارچگی چاه‌ها در وزارت نفت معرفی کرد که پس از سه سال فعالیت تدوین و پیاده‌سازی شده، درباره دامنه کاربرد آن گفت: درحال حاضر تمام چاه‌های تولیدی میدان گازی پارس جنوبی و سایر چاه‌های میادین هیدروکربوری از جمله میدان کیش، گلشن و بلال که در آینده توسعه می یابند، تحت پوشش این نظام‌نامه قرار می گیرند.

محمد ایومن درباره اهمیت پیاده‌سازی این سامانه گفت: چاه‌های تولیدی، مهم‌ترین دارایی‌های فیزیکی در مجموعه بالادستی پارس جنوبی به شمار می‌رود و سامانه مدیریت یکپارچگی چاه‌ها، تغییر رویکرد از مدیریت سنتی چاه‌ها به مدیریت مدرن و دانش‌بنیان بر مبنای اصول مدیریت یکپارچگی دارایی‌های فیزیکی و دانش مهندسی است.

وی با بیان اینکه اولین گام استقرار این نظام‌نامه، تدوین سندی بوده که ضمن مشخص کردن ساختار کلی کار و الزامات هر بخش از سامانه WIMS، فرایندهای کاری را به صورت مدون ترسیم کند، تصریح کرد: در آغاز، لیستی از تمام استانداردهای بین المللی موجود در این زمینه تهیه شد و پس از مطالعه و بررسی کلیه اسناد، پس از دو سال فعالیت‌های کارشناسی در چارچوب قوانین و مقررات وزارت نفت و سایر اسناد داخلی، اولین نسخه این نظام نامه، نهایی و پس از تایید مدیریت تولید و عملیات از سوی معاونت عملیات و پشتیبانی تصویب شد.

ایومن افزود: در ادامه لیست تمام دارایی‌های موجود(چاه‌های در مدار تولید) و خطرهای ممکن تهیه شد و بر اساس سند تدوین شده و دستورالعمل‌های پیوستی، یکپارچگی تمام چاه‌های در مدار تولید و چاه های نا ایمن و یا دارای مشکل یکپارچگی مشخص و جهت انجام عملیات تعمیر به مدیریت‌های مرتبط ابلاغ شد.

جانشین خدمات فنی چاه‌ها در مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به اینکه نظام‌نامه مطابق استانداردهای بین المللی و در ۱۵ بخش اصلی هریک برمبنای اطلاعات و الزام‌های خاص تدوین شده است، به برخی از این طبقه بندی‌ها اشاره کرد و گفت: مدیریت یکپارچگی چاه‌ها( عدم ورود و خروج سیال از چاه)، خط مشی و سیاستگزاری‌ها، مدیریت فشار فضای حلقوی، پایش و نظارت چاه‌ها، ارزیابی ریسک، شماتیک چاه‌ها، نگهداری و تعمیرات و تقسیم‌بندی چاه‌ها، از جمله بخش‌های سامانه مدیریت WIMS به شمار می‌رود.

ایومن نقش این سامانه در برنامه ریزی‌های آینده عملیات تعمیر چاه‌ها و اولویت‌بندی پروژه‌های تعمیراتی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: باآغاز به کار این سامانه، فرایندهای کاری به صورت جامع‌تر و مدون‌تر درحال انجام است و با توسعه بخش نرم‌افزاری، امکان پایش روزانه فعالیت‌ها فراهم شده که این موضوع در زمینه تولید ایمن و پایدار بسیار موثر خواهد بود.

وی ضمن قدردانی از تلاش تیم‌های مختلف کارشناسی در مدت تدوین و استقرار این سامانه، ابراز امیدواری کرد با تامین دکل و انجام تعمیرات چاه‌های ناایمن، گام بلندی در ایمن سازی تاسیسات فراساحلی برداشته شود.

روابط عمومی شرکت نفت و گاز پارس