۱۷ دی ۱۳۹۹ | 18:50
کد خبر : 36057

همراه با نتیجه فروش دور پیشین اعلام شد

حراج اوراق بدهی دولتی، ۲۳ دی ماه

بانک مرکزی ج.ا.ایران نتیجه‌ سی و دومین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی و تاریخ ‌حراج جدید اوراق یاد شده را اعلام کرد.

به گزارش برداشت روز، علی رغم کاهش تقاضا برای اوراق بدهی دولت به دلیل عقب ماندن نرخ سود آن از نرخ تورم ( ۴۴٫۸ درصد تورم نقطه به نقطه در آذر ۱۳۹۹) و جذاب تر بودن بازارهای موازی از جمله ارز وطلا، بانک مرکزی ج.ا.ایران با اعلام نتیجه‌ سی و دومین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی مورخ ۱۶ دی‌‌‌ماه ۱۳۹۹، زمان ‌حراج جدید اوراق یاد شده را در تاریخ ۲۳ دی ماه سال جاری اعلام کرد.

نکته این که بانک مرکزی سعی کرده است با افزایش نرخ سود اسمی بر جذابیت این اوراق بیفزاید با این حال به نظر می رسد تفاوت نرخ سود  و تورم همچنان جذابیت چندانی را برای این اوراق ایجاد نخواهد کرد.

باید توجه داشت که انتشار اوراق قرضه باهدف تامین نقدینگی دولت، به جای استفاده از روش سنتی چاپ اسکناس که منجر به تقویت سریع پایه پولی و در نتیجه انتقال سریع نقدینگی به بازار و رشد سریع نرخ تورم می شد، از اولویت برخوردار می باشد. هر چند که در سررسید این اوراق، خواه ناخواه افزایش نقدینگی اتفاق خواهد افتاد اما با توجه به زمان سپری شده دولت می تواند در زمان حال ،نقدینگی مورد نیاز خود را تامین نماید و تاثیر افزایش نقدینگی را در زمان سررسید به نحوی مدیریت کند.

به هر ترتیب بانک مرکزی اعلام کرده است: پیرو اطلاعیه روز سه‌شنبه ۹ دی‌ماه ۱۳۹۹ در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی، طی برگزاری سی و دومین مرحله از این حراج، پنج بانک و موسسه اعتباری سفارش‌های‌ خود را به ارزش ۱۲٫۲ هزار میلیارد ریال در سامانه‌ بازار بین‌بانکی ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز ضمن پذیرش کلیه درخواست‌ها با فروش یک هزار میلیارد ریال اوراق «اراد۵۵» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱٫۵ درصد و ۱۱٫۲ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد۶۴» با نرخ بازده تا سررسید ۲۰٫۵ درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه‌شنبه ۱۶ دی‌‌‌ماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

بر اساس اعلام مذکور، طی هفته گذشته، یک هزار میلیارد ریال اوراق «اراد۵۵» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱٫۵ درصد، ۲٫۱ هزار میلیارد ریال اوراق «اراد ۵۸» نرخ بازده تا سررسید ۲۰٫۵ درصد و ۲۳۱ میلیارد ریال اوراق «اراد۶۰» با نرخ بازده تا سررسید ۲۱٫۵ درصد از طریق عرضه تدریجی خریداری شد. بنابراین در مجموع، ۱۵٫۶ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به ۱۶ دی‌ماه ۱۳۹۹ توسط سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۹)
بانک مرکزی ج.ا.ایران در اطلاعیه خود آورده است: کارگزاری این بانک در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله سی و سوم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه را در روز سه‌شنبه ۲۳ دی‌ماه ۱۳۹۹ اجرا می‌کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن‌دار و با تواتر پرداخت سود شش‌ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است:

در اطلاعیه مذکور آمده است: بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند نسبت به ارسال سفارشهای خود تا ساعت ۱۲:۰۰ روز یکشنبه ۲۱ دی‌ماه ۱۳۹۹ تنها از طریق سامانه بازار بینبانکی اقدام کنند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های بیمه‌ای و شرکت‌های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز میتوانند سفارش‌های خود را تا ساعت ۱۲:۰۰ روز یکشنبه ۲۱ دی‌ماه ۱۳۹۹ از طریق سامانه مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه ۲۱ دی‌ماه ۱۳۹۹ انجام خواهد شد.

همچنین تاکید شده است که کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج میتوانند سفارشهای خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکتکننده در این حراج توصیه میشود، تنوع بخشی به سبد داراییهای مالی را در سفارشگذاری مد قرار دهند.

بانک مرکزی تصریح کرده است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

همچنین بر اساس جزء (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.