۳۰ شهریور ۱۳۹۹ | 19:20
کد خبر : 23249

در سال جهش تولید؛ بانک کارآفرین آماده اعطای تسهیلات ویژه به بخش صنعت و معدن

بانک کارآفرین در اجرای حمایت عملی از بخش تولید و اشتغال کشور در سال جهش تولید و با توجه به افزایش سرمایه آماده است تا تسهیلات مورد نیاز فعالان بخش صنعت و معدن را در اختیار آنان قرار دهد.

به گزارش برداشت روز به نقل از بانک کارآفرین، بانک کارآفرین در اجرای حمایت عملی از بخش تولید و اشتغال کشور در سال جهش تولید و با توجه به افزایش سرمایه آماده است تا تسهیلات مورد نیاز فعالان بخش صنعت و معدن را در اختیار آنان قرار دهد.

برای درک اندازه این ظرفیت، لازم به ذکر است که کل سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش صنعت کشور در سال ۱۳۹۸ حدود ۴۳۷۷ هزار میلیارد ریال و در بخش معدن ۳۵۷ هزار میلیارد ریال بوده است. یعنی بانک کارآفرین با ظرفیت بالقوه ۸۰۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات‌دهی، می‌تواند معادل نیاز سرمایه‌گذاری بخش معدن و بالغ بر ۱۰ درصد نیاز سرمایه‌گذاری صنعت کشور را تامین کند.

در مجمع عمومی فوق‌العاده بانک کارآفرین که در تاریخ ۲۶ شهریور ماه ۱۳۹۹ با حضور مالکان بیش از ۷۶ درصد سهام برگزار شد، با هدف رعایت دستورالعمل بانک مرکزی و همچنین ارتقاء جایگاه بانک در نظام بانکی و توسعه فعالیت‌های آن در اقتصاد ایران، افزایش سرمایه این بانک از ۸۵۰۰ میلیارد ریال به ۴۰ هزار میلیارد ریال به تصویب رسید و بدین ترتیب مقرر شد مرحله اول این افزایش سرمایه به میزان ۲۱۷ درصد، از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و سایر اندوخته‌ها انجام شود و سرمایه بانک به رقم ۲۶ هزار و ۸۴۳ میلیارد ریال برسد.

همچنین مقرر شد مرحله دوم افزایش سرمایه به میزان ۱۴۹ درصد و از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی سهامداران، ظرف مدت حداکثر دو سال عملیاتی شود و نهایتاً حداکثر ظرف یک بازه زمانی دو ساله، سرمایه بانک با بیش از ۳۷۰ درصد افزایش، به ۴۰ هزار میلیارد ریال برسد. بی‌تردید این افزایش سرمایه، نسبت کفایت سرمایه بانک کارآفرین را در وضعیت بسیار مطلوب‌تری نسبت به شرایط کنونی قرار خواهد داد.

در خصوص عملیات بانک در عرصه تخصیص منابع در حال حاضر مانده تسهیلات اعطایی بانک کارآفرین حدود ۱۷۰ هزار میلیارد ریال است که این میزان بر مبنای سرمایه پرداختی ۸۵۰۰ میلیارد ریالی اعطا شده است.

با افزایش سرمایه پرداختی بانک به ۴۰ هزار میلیارد ریال و با فرض حفظ نسبت کنونی مانده تسهیلات به سرمایه پایه، ظرفیت اسمی اعطای تسهیلات بانک بالغ بر ۸۰۰ هزار میلیارد ریال خواهد شد؛ یعنی ۶۳۰ هزار میلیارد ریال ظرفیت اسمی اعطای تسهیلات بانک کارآفرین افزایش پیدا می‌کند. استفاده از این ظرفیت، بستگی به جذب سپرده‌ها و سایر منابع نیز خواهد داشت که مسلماً بانک کارآفرین با اتکاء به ظرفیت نیروی انسانی، تخصص و فناوری‌های بانکی ایر موضوع را محقق خواهد نمود.