۲۰ مرداد ۱۳۹۹ | 20:16
کد خبر : 18533

سرمایه گذاری ۷۰ هزار میلیارد تومانی شرکت های بیمه در بازار سرمایه

سرمایه گذاری70 هزار میلیارد تومانی شرکت های بیمه در بازار سرمایه

به گزارش برداشت روز، غلامرضا سلیمانی – رئیس کل بیمه مرکزی روز دوشنبه ۲۰ مرداد ماه ۹۹ در نشست آنلاین خبری با حضور خبرنگاران  گفت: در سال گذشته ۵۹ هزار میلیارد تومان حق بیمه تولید شد و ضریب خسارت هم حدود ۸۹ درصد بوده است. البته در سطح جهان این ضریب بین ۶۰ تا ۶۵ درصد است.

وی افزود: سرانه حق بیمه در ایران ۷۱۰ هزار تومان است،  این رقم برای میانگین کشورهای پیشرفته ۸۱۸ دلار است و ما فاصله زیادی با این رقم داریم.

رئیس شورای عالی بیمه با اشاره به نرخ دیه ۳۳۰ میلیون تومانی برای ماه های غیر حرام و ۴۴۰ میلیون تومانی در ماه های حرام، اظهار داشت: ضریب خسارت در رشته بیمه ثالث برای سال گذشته معادل ۱۰۹ درصد بود که امیدوار هستیم با تصویب قانون راننده محور شدن رانندگان در کمیسیون اجتماعی دولت، این رقم کاهش یافته و سر و سامانی به وضعیت رانندگی خودرو و موتورسیکلت ها داده شود.

وی ادامه داد: در سال ۹۸ علاوه بر اینکه زیان خسارت دیده ها را پرداخت کردیم، صندوق تامین خسارت های بدنی هم ۱۵۰۰ میلیارد تومان هم به افراد معسر و مقصر پرداخت کرده است.

رئیس کل بیمه مرکزی افراد تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان را ۱۳ میلیون نفر اعلام کرد و گفت: پرتفوی بیمه تکمیلی درمان در سال گذشته ۱۰ هزار میلیارد تومان بود و ما در این رشته نیز با مازاد پرداخت خسارت مواجه هستیم و ضریب خسارت در این رشته نیز باید کاهش یابد.

وی ادامه داد: در بخش بیمه زندگی حدود ۲۴ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار دارند و این بخش حدود ۱۴٫۷درصد پرتفوی صنعت بیمه را تشکیل می دهد.

رئیس کل بیمه مرکزی درباره پرداخت خسارت به هواپیمای اوکراینی گفت: این هواپیما توسط شرکت‌های بیمه‌ای در اوکراین و اتکایی اروپایی تحت پوشش قرار گرفته بود و شرکت‌های ایرانی ارتباطی با این موضوع ندارند.

سلیمانی ادامه داد: اگر پرداختی هم باید در این زمینه انجام شود، باید توسط شرکت‌هایی که این هواپیما را تحت پوشش قرار داده بودند، صورت گیرد.

رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به پرسش خبرنگار اخبار پولی مالی  مبنی بر اینکه در صورت بروز شرایطی مثل انفجار بندر بیروت دریکی از بنادر و یا شهرهای کشور آیا صنعت بیمه برای چنین شرایطی امادگی دارد؟ پاسخ داد صنعت بیمه آمادگی دارد در صورتی که خطراتی همچون انفجار بیروت در کشور رخ دهد خسارات را پرداخت کند ، که امیدواریم چنین حوادثی هیچ گاه اتفاق نیفتد. البته صنعت بیمه تنها زمانی که  بیمه گذار برای پوشش ریسک مربوطه  مراجعه کند، اقدام به ارایه پوشش بیمه می نماید.

وی ادامه داد: صنعت بیمه نمی تواند شرکت های و واحدهای تجاری را بجز در بخش شخص ثالت که اجباری است مجبور به خرید بیمه نامه  های دیگری که اختیاری است کند.

سلیمانی درباره پرداخت هزینه های درمانی به بیماران کرونایی گفت: افرادی که دارای بیمه تکمیلی درمان یا زندگی هستند می‌توانند از پرداخت هزینه‌های درمانی خود استفاده کنند. تعداد زیادی از بیماران کرونایی در بیمارستان های دولتی بستری شده بودند که هزینه های آنها توسط این بیمارستان ها پرداخت شده و افرادی هم که به بیمارستان های خصوصی مراجعه کرده بودند، هزینه هایشان توسط شرکت های بیمه‌گر پرداخت شده است.

رئیس کل بیمه مرکزی درباره تاثیر کرونا بر صنعت بیمه نیز گفت: شیوع این ویروس باعث کاهش ۳ درصدی پرتفوی صنعت بیمه در سطح جهان شده و در ایران هم شاهد هستیم که درآمد از محل بیمه مسافرتی به دلیل کاهش چشمگیر سفرها به داخل یا خارج از کشور به صفر نزدیک شده است.

رئیس شورای عالی بیمه خاطرنشان کرد: یکی از شرکت‌های بیمه پیشنهاد داده آن دسته از واحدهای تجاری که کرونا منجر به تعطیلی یا رکود یا خسارت آنها شده است، به مدت ۳ ماه تحت پوشش قرار بگیرند و این شرکت بیمه، خسارت آنها را پرداخت کند و من دستور دادم که این موضوع پیگیری شود.

رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: شرکت های بیمه حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کرده اند و این پشتوانه‌ای برای آنهاست تا در صورت وقوع خسارت بتوانند این سهام را فروخته و خسارت ها را جبران کنند.

وی تصریح کرد: ما شرکت های بیمه را تشویق می‌کنیم تا هم در بازار پول و هم بازار سرمایه حضور داشته باشند تا بتوانند در این چارچوب مالی به مردم خدمات دهند.

سلیمانی، گفت که تقریبا تمام ریسک های موجود در سطح کشور توسط شرکت های اتکایی و شرکت های بیمه ای  که مستقیم مجوز اتکایی دارند و بیمه مرکزی تحت پوشش بیمه اتکایی قراردارند که حدود ۵۰۰ میلیارد دلار است که عدد بسیار بالایی است.