۰۶ آبان ۱۳۹۹ | 10:10
کد خبر : 27401

با وجود تحریمها و در راستای تحقق جهش تولید: شیلر بهمن دیزل یکه تاز بازار خودروهای تجاری ایران

یوسف دهقانی- مدیرعامل بهمن دیزل با اشاره به اینکه امسال علاوه بر جهش تولید، جهش کیفیت و توسعه را در دستور کار قرار دادیم، گفت: با شروع تحریم ها و قطع ارتباط شریک تجاری، با تولید انبوه شیلر خلا تولید را پر کردیم. در سال گذشته حدود ۸۵ درصد تولیدات ایسوزو و ۱۰ تا ۱۵ درصد محصولات شیلر بود؛ اما امسال به‌ دلیل مشکلات ناشی از محدودیت‌های بین‌المللی، ۸۰ درصد از تولیدات مربوط به خودروی شیلر و فقط ۱۵ تا ۲۰ درصد ایسوزو است

به گزارش برداشت روز، محمد محمدی مدیرعامل بهمن دیزل در نشستی خبری اظهارداشت :این شرکت به عنوان بزرگترین تجاری ساز کشور در سال جهش تولید توسعه کاربری‌سازی، جهش تولید بیش از ۲۰۰ درصدی و داخلی‌سازی حدود ۶۵ تا ۷۵ درصد برند شیلر را در برنامه دارد و هم‌اکنون این مجموعه برای ۵۷۱ نفر اشتغال پایدار ایجاد کرده است. حدود۸۵هزار دستگاه از محصولات تولیدی بهمن دیزل با تنوع و تمایز در سیستم حمل و نقل درون و برون شهری و مسافری کشور فعالیت می نماید و بیش از ۶۰ درصد سهم بازار تجاری کامیونت را با گرید کیفیت ۴ و ۵ ستاره به خود اختصاص داده است.

محمدی با اشاره به توسعه فضای تولیدی در راستای توسعه محصول گفت: کارخانه بهمن دیزل دارای فضای ۱۶ هکتاری بود و با افزایش حجم تولید، کارخانه مجاور به عنوان سایت ۲ خریداری شد و اکنون فضای ۳۳ هکتاری را داراست.

محمدی اظهار کرد: امسال آزمایشگاه های جدید مطابق با استاندارد ۱۷۰۲۵ و سالن PDI افتتاح می شود. همچنین برای سومین سال پیاپی رتبه اول را در شاخص بهره وری در حوزه وسایل نقلیه تجاری و گرید A در زمینه طراحی و ساخت انواع کاربری های عمومی ، خاص(آتشنشانی و امداد و نجات) و خدمات شهری را کسب کردیم.

مدیرعامل بهمن دیزل گفت: در سال ۹۲ طراحی شیلر آغاز شد و پس از تحریم‌ها و قطع ارتباط با شریک تجاری ژاپنی، تولید دو پلتفرم شیلر (کامیونت و مینی باس) را سرعت بخشیدیم و سرانجام در مهر سال ۹۸ به تولید انبوه رسید. توجه ما افزایش تولید داخل است و با داخلی سازی شیلر در حال حاضر بیش از ده هزار یورو در هر کامیونت فقط ارزبری داریم. بیشترین میزان ارزبری شامل گیربکس و موتور است که فعلا امکان داخلی سازی فراهم نشده است ولی در خصوص شاسی، اکسل، تریم، بدنه و HVAC تولید صورت گرفته است.

محمدی در خصوص حفظ کیفیت محصولات تصریح کرد: از گرید A و B سازندگان در راستای ارتقای کیفی شیلر استفاده می کنیم. همچنین با هدف افزایش رضایتمندی مشتریان و ارتقاء سطح کیفی ارائه خدمات در سال ۱۳۹۸ موفق به کسب مقام اول در حوزه فروش و خدمات پس از فروش شدیم و بدین منظور کلیه برنامه های فروش به صورت نقدی بود و هیچ وقت تعهدی ایجاد نکردیم که نتوانیم برآورده سازیم

محمدی با تاکید بر اینکه نگاه ما فقط به بازار داخل نیست و به سمت صادرات قدم برداشتیم، گفت: امسال با دو کشور سوریه و عراق که بازار مناسبی برای محصولات این شرکت هستند مذاکراتی انجام دادیم تا صادرات کامیونت و مینی بوس جدید شیلر با نام پگاسوس انجام شود و به زودی نمونه اولیه ارسال می شود. همچنین طبق درخواست کشور قزاقستان برای ارسال مینی بوس، با بهبود کیفیت و شروع تولید انبوه مینی بوس پگاسوس با موتور و سیستم تعلیق جدید به صورت ۱+۱۸ و ۱+۲۳ نفره از آذر ماه نمونه اولیه به قزاقستان معرفی و ارسال می شود.

محمدی گفت: با شرکت در نمایشگاه خدمات شهری و حمل و نقل در کابل، نسل جدید مینی بوس و کامیونت شیلر ۶ تن به بازدید کنندگان معرفی که با استقبال خوب مردم افغانستان رو به رو و از شهردار کابل دعوت کردیم تا از شرکت بهمن دیزل بازدیدی داشته باشد. همچنین هماهنگی های لازم انجام شده تا با حضور تیمی برای ادامه مسیر و مذاکرات انجام شده در افغانستان، صادرات بهمن دیزل آغاز شود.

همچنین سید محسن مرتضوی قائم مقام مدیرعامل بهمن دیزل اظهار کرد :در جهت توسعه کاربری سازی این مجموعه با خصوصی سازی در سال ۹۵ ، پیشرفت و توسعه بسیاری به خصوص در حوزه محصولات ایجادشده است،و فضای بهمن دیزل قبل از خصوصی سازی۸۰هزار متر مربع بود و پس از خصوصی سازی فضایی به همان متراژ به آن افزوده شد.

مرتضوی از توسعه محصولات بهمن دیزل خبر داد و گفت: امسال برنامه ورود به بازار محصولات سنگین، فوق سنگین و کشنده را داریم.

قائم مقام مدیرعامل بهمن دیزل با اشاره به اینکه از سال ۹۶ واحد کاربری سازی به این مجموعه افزوده شد، اظهار کرد: فعالیت کاربری سازی با کاربری ایزوله و یخچالی آغاز شد و به مرور زمان با تجهیز سالن تولید و تامین ابزار و تجهیزات مورد نیاز به طراحی و ساخت انواع کاربری های عمومی و خاص پرداخته است.

مرتضوی اظهار کرد: کاربری در بحث ایمنی خودرو بسیار مهم است و نصب غیر استاندارد امکان بروز حوادث جاده ای را به همراه دارد. خودروهای بهمن دیزل با کاربری های تولیدی این شرکت و مطابق با استانداردهای شاسی به بازار عرضه می شوند و امکان تولید هر کاربری مطابق با نیاز مشتری وجود دارد.

قائم مقام مدیرعامل بهمن دیزل در پاسخ به سئوال خبرنگار اخبارصنعت در خصوص کاربری آتش نشانی توضیح داد: با ظرفیت های متفاوت در سال گذشته برای کامیون ۶، ۸، ۱۸ و ۲۶ تن به سبد محصولات کاربری افزوده شد. بهمن دیزل با گذراندن مراحل اخذ استاندارد و انجام تست های لازم، تنها شرکت دارای گواهی استاندارد تولید خودرو با کاربری آتش نشانی در کشور است و اولین شرکتی است که بصورت تشویقی و دارا بودن مطلوبیت محصول، مجوز درج علامت استاندارد بر روی پلاک محصولات آتش نشانی خود با نام تجاری بهمن را دارد.

در راستای سیاست جهش کیفی محصولات سید عمار حسنی مدیر کنترل کیفیت بهمن دیزل نیز با اشاره به اینکه شرکت بهمن دیزل قصد افزایش کیفی محصولات خود در یک برنامه زمان بندی شده را دارد، گفت: بر اساس جدیدترین گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران از ارزیابی کیفی خودروهای سنگین تولیدی، کامیونت ایسوزو NMR85E در بین خودروهای تولید ساخت داخل، با ارتقاء یک ستاره موفق به کسب پنج ستاره کیفی شد و اولین کامیونت دیزلی در کشور و اولین خودروی تجاری گروه بهمن محسوب می شود که پنج ستاره کیفی را کسب کرده است.

حسنی خاطرنشان شد: سایر محصولات بهمن دیزل نیز در سطح بالایی از کیفیت قرار دارند؛ در بخش مسافربری مینی‌بوس ایسوزو سحر و شیلر چهار ستاره، در گروه خودروهای باری کامیونت ایسوزو NPR75K چهار و شیلر نیز سه ستاره و در بخش کامیون‌ها کامیون ایسوزو NPR75M چهار ستاره کیفی را به خود 

اختصاص داده اند

در ارتباط با جهش توسعه محصولات محمدرضا کمالی مدیر مهندسی و برنامه ریزی این شرکت گفت: شرکت بهمن‌دیزل در سال‌جاری در زمینه دو محصول مینی‌باس MB3 و کامیونت ۸ تن شیلر TB8  طرح توسعه دارد. موتور مینی‌باس‌های جدید با نام تجاری پگاسوس، ۱۶۱ اسب بخار و فیس آن نسبت به مینی‌باس قبلی تغییر کرده است. از آنجا که بهره‌وری و راندمان مینی‌باس به تعداد صندلی است، بنابراین به‌گونه‌ای طراحی شده که به دو صورت ۱+۱۸ و ۱+۲۳ نفره از آذر ماه به تولید انبوه می رسد.

کمالی به توسعه کامیونت ۶ تن شیلر اشاره و اظهار کرد: تغییراتی در موتور به منظور ارتقاء قدرت، توان موتور و کاهش سطح آلایندگی و مجموعه گیربکس به منظور سهولت در تعویض دنده ایجاد شده است و با داشبورد، چراغ‌ها و صندلی جدید و برای اولین بار مجهز به سیستم HVAC و ریموت کنترل از نیمه دوم سال‌جاری به بازار عرضه خواهد شد.

بیش از ۵۷ درصد از محصولات خانواده شیلر داخلی سازی شده و طراحی و مالکیت معنوی آن متعلق به شرکت بهمن دیزل است و به همین دلیل توانایی تغییر ظاهری مانند چیدمان صندلی، نوع درب خودرو و… بنا بر نیاز مشتری وجود دارد.